Duo housle a viola s Janou Vonáškovou

Jana Vonášková-Nováková a Jana Vavřínková spolu koncertují od roku 2003, kdy vystoupily na festivalu "Janáčkovy Hukvaldy". Větší spolupráci a soustavnou koncertní činnost navázaly v roce 2008. Nahrávají spolu pro Český rozhlas. Snaží se vyhledávat nový, zajímavý a dosud nenahraný repertoár pro housle a violu, včetně soudobých autorů. Využívají jedinečného a ojedinělého zvukového spojení houslí a violy a jejich virtuózního pojetí v této neobvyklé kombinaci.

Repertoár:

Jejich program je sestaven z klasického repertoáru pro toto nástrojové seskupení (G. F. Händel Chaconne G dur pro housle a violu; Josef Haydn Šest sonát pro housle a violu; Bohuslav Martinů: Tři madrigaly, Duo č. 2 pro housle a violu, Divertimento; W. A. Mozart Duo č.1, K 423, Duo č.2, K 424, Koncertantní symfonie Es dur; Heitor Villa-Lobos Duo pro housle a violu; a mnoho dalšího.)


Programová nabídka:

PROLÍNÁNÍ

J. Haydn, jedna ze Sonát pro housle a violu
J. S. Bach, část z nikteré Sonáty nebo Partity pro sólové housle
Henri Vieuxtemps, Capiccio c moll pro violu sólo /nebo jiná alternativní sólová skladba/
M. Castelnuovo - Tedesco*, Sonáta pro housle a violu
B. Martinů, Tři Madrigaly pro housle a violu

Prolínání tak dvou si podobných nástrojů jakou jsou housle a viola. Prolínání hudby a jejích stylů ve staletích.

*Mario Castelnuovo-Tedesco (1939-1895) byl italský skladatel, jedním z předních autorů kytarové literatury 20. století. V roce 1939 emigroval do Spojených států amerických, kde začal skládat hudbu k filmům MGM Studia. Stvořil hudbu pro více jak 200 hollywoodských filmů. Z velké části i díky tomu je jeho klasická hudba velmi melodická a líbivá. Napsal koncerty pro takové sólisty, mezi než patřil např. houslista Jascha Heifetz a violoncellista Gregor Piatigorskij. Dále skládal opery a jiná vokální sborová díla na texty americké poezie, židovské liturgické a biblické texty.

Jana Vonášková-Nováková

se narodila v Plzni v muzikantské rodině. Základům houslové hry se naučila u p. řed. Miroslava Nováka na ZUŠ ve Třemošné u Plzně. V letech 1994–2000 studovala na Pražské konzervatoři u prof. Jindřicha Pazdery. V březnu 2000 zvítězila v česko-slovenské soutěži Talent roku, jejíž cenou bylo roční studium na Royal College of Music v Londýně. Dalším úspěchem bylo získání Orpheus Scholarship, které Janě umožnilo pokračovat dále ve studiu u prof. Felixe Andrievského. Za svá pětiletá studia na Royal College of Music obdržela „M&D Whyte Memorial Fund Award“ jako mimořádně úspěšný bakalář roku 2005.
    V roce 2007 ukončila své dvouleté magisterské studium u prof. Václava Snítila na Akademii múzických umění v Praze. Během studií se zúčastnila několika mistrovských kurzů, především u prof. Roberta Szredera, v roce 2005 jako stipendistka na prestižních houslových kurzech Keshet Eilon Music Center v Izraeli u prof. V. Gluzmana a G. Pauka. Od roku 2007 již sama působí jako lektorka Letních hudebních kurzů v Domažlicích (www.hudebnikurzy.cz) Jana je laureátkou několika mezinárodních soutěží, v roce 2000 kromě Talentu roku vyhrála 1. cenu i na Mezinárodní soutěži mladých houslistů K. Lipinského a H. Wieniawského v polském Lublinu. V roce 2001 obdržela ve Strasbourgu Evropskou cenu a v roce 2002 se stala jedním ze tří vítězů Young Concert Artists Trust v Londýně. Stejnojmenná agentura si Janu vybrala k zastupování na následující 3 roky. Jana poté vystupovala v prestižních sálech, jakými jsou Wigmore Hall v Londýně, Bridgewater Hall v Manchesteru, St. David’s Hall v Cardiffu, v Harewood House a dále na festivalech ve městech Chester, Leamington, Gower, Bath, King’s Lynn, Mecklenburg, ale i na Pražském jaru 2002. Všechny tyto významné koncerty absolvovala spolu se svým bratrem, klavíristou Petrem Novákem, který je jejím pravidelným klavírním partnerem. V roce 2003 se také stala laureátkou festivalu Juventus v Cambrai, Francii. Spolu s Janou Bouškovou (harfa) je zatím jediná česká držitelka tohoto významného ocenění.
    Jana vystupovala sólově v České i Slovenské republice, Velké Británii, Německu, Rakousku, Španělsku, Francii, Belgii, Itálii, Izraeli, Norsku, Švédsku, Polsku, Bělorusku, Thajsku i v Japonsku. Debutovala v roce 1999 s Pražskou komorní filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka Brahmsovým houslovým koncertem v pražském Rudolfinu. Dále sólově vystupovala s Belgian National Orchestra, European Union Chamber Orchestra, Nagoya Philharmonic Orchestra a s mnoha českými významnými orchestry. V roce 2001 se zúčastnila vánočního koncertního turné s českým houslovým virtuosem Václavem Hudečkem. Natáčela pro Český rozhlas i televizi, dále pro BBC Radio 3, Radio Classique France, NHK TV Japan.
    Od roku 2003 je členkou Smetanova tria spolu s klavíristkou Jitkou Čechovou a violoncellistou Janem Páleníčkem. Dále vystupuje v duu s klavíristou Petrem Novákem, fagotistou Václavem Vonáškem, a violistkou Janou Vavřínkovou. Hraje na mistrovské housle p. Petra Sedláčka, vyrobené roku 2006 v Plzni.
© Jana Vavřínková 2013   e-mail:  zc.manzes@anaj.avoknirvav